Ako zabezpečiť, aby boli vaše deti v online svete v bezpečí

Programovanie a technika
28. feb 2021

Deti konzumujú hodiny online obsahu každý deň a pravidelne používajú digitálne platformy ako svoj hlavný spôsob komunikácie. Presunuli sa z reálnej komunity tvárou v tvár do väčšej digitálnej arény. Sú však na to naozaj pripravení? Chápu potenciálne riziká, ako aj potrebu okamžitého uspokojenia? A vedia, ako používať tieto platformy bezpečným spôsobom a riešiť hrozby online?

Každý rok, 9. februára, Safer Internet Day vrhá svetlo na všetky tieto témy a ďalšie. Konečným cieľom tohto každoročného podujatia je zvýšiť povedomie o týchto otázkach a o tom, ako môžeme urobiť internet bezpečnejším miestom pre naše deti. Takže, čo môžeme urobiť, aby sme pomohli vzdelávať naše deti o bezpečnosti internetu a chrániť ich pred jeho nebezpečenstvom?

Pochopenie hrozieb online a vzdelávanie detí o tom, čo sú v súlade s vekom primeraným spôsobom, je tu zásadné. Niekoľko bežných online nebezpečenstiev zahŕňa kyberšikanu, obťažovanie, narušenie súkromia a sexting. Budeme sa zameriavať na kyberšikanu ako príklad v tomto blogu článku, ale prístup k riešeniu všetkých týchto hrozieb je dosť podobný.

two brothers laying on the floor while looking at a tablet

Kyberšikana: je šikanovanie, ku ktorému dochádza online prostredníctvom sociálnych médií, hier alebo platforiem na odosielanie okamžitých správ. Internet a sociálne médiá zmenili spôsob, akým sa deti navzájom doberajú. Byť obeťou tohto môže byť neuveriteľne stresujúce, izolované a väčšie ako v skutočnom svete. Najlepším spôsobom, ako riešiť tieto druhy problémov, je naučiť deti, ako tomu zabrániť, ako na to reagovať, ak sa im to stane, a ako sa sami nestať tyranmi.

 • Posaďte sa so svojimi deťmi online a naučte ich správnemu správaniu. Deti modelujú všetko od svojich rodičov, najmä mladších, a ak uvidia, ako sa správate, často sa vydajú podobnou cestou.
 • Naučte svoje deti, aby nereagovali na hrozby a nezapájali sa do nich. Stačí ich nahlásiť dospelému. Je dôležité, aby deti rešpektovali seba a ostatných tým, že sa nebudú zaoberať týmto správaním. Udržujte komunikačný tok medzi vami a nimi voľný a bezpečný, aby prišli za vami, ak to zažijú.
 • Udržujte počítač v zdieľanej časti vášho domova, kde môžete sledovať, ako sa obsah konzumuje.
 • Majte prehľad o tom, koľko času trávite na smartfónoch, tabletoch, alebo dokonca majte určený časový úsek, kedy ich budete používať.
 • Uložte si obľúbené stránky svojich detí do záložiek, aby prešli priamo na tieto stránky, aby sa nerozptyľovali pri hľadaní.
 • Nechajte svoje deti premýšľať o informáciách, ktoré zdieľajú online. Opýtajte sa ich, koho chcú byť online. Porozprávajte sa s nimi o tom, ako komentáre, fotografie, videá a obsah, ktorý zdieľajú online, vytvárajú obraz o tom, kto sú.
 • Poučte svoje deti o rizikách zdieľania príliš veľkého množstva informácií online. Naučte ich, aby nezdieľali osobné informácie, ako je ich poštová adresa.
 • Naučte ich, aby sa nezhovárali s cudzími ľuďmi.

Okrem poučenia svojich detí o rizikách a preventívnych opatreniach je tiež dôležité, aby ste dokázali rozpoznať príznaky šikanovania vašich detí online, aby ste mohli čo najskôr konať. Tu je niekoľko kľúčových znakov, na ktoré si treba dať pozor:

 • Keď dostanú e-maily, textové správy a iné digitálne upozornenia, zdajú sa byť utrápení.
 • Stránia sa priateľov a rodiny.
 • Už nepoužívajú internet ani si nekontrolujú telefón.
 • Snažia sa vyhýbať návšteve školy alebo iným spoločenským udalostiam.
 • Strácajú chuť do jedla a majú problémy so spánkom.
 • Ich známky v škole sa zhoršujú.

Existujú rodičovské kontroly, aplikácie a sledovací softvér na ochranu vašich detí, ktoré je vždy dobré zaviesť ako preventívne opatrenie, no najúčinnejším spôsobom, ako udržať deti v bezpečí z dlhodobého hľadiska, je porozprávať sa s nimi o rizikám online, ako sa im vyhnúť a ako sa k vám môžu kedykoľvek dostať, ak sa niečo pokazí.

Logiscool sa každý rok zúčastňuje Dňa bezpečnejšieho internetu a školám poskytujeme bezplatné interaktívne prezentácie na dané témy. Ak máte záujem o túto službu, prejdite na https://www.logiscool.com/   , vyhľadajte najbližšiu školu Logiscool vo vašom okolí a vyžiadajte si prezentáciu.