9 tipov, ktoré vám zmenia život a pomôžu vám zostať zdravý

Digitalizácia
Logiscool
20. júl 2021

Trávenie neprimerane dlhého času na notebookoch sa už stalo súčasťou moderného života a potom prišla globálna pandémia. Práca na diaľku a vzdelávanie na diaľku sa stali bežnou záležitosťou v priebehu okamihu, čím sa prudko zvýšil čas strávený pri obrazovke a ešte viac sa zhoršili sedavé a osamelé aspekty moderného života. Či už ide o prácu alebo štúdium, celodenné vysedávanie pred počítačom zavretým doma vás nevyhnutne vyčerpá. Aby sme vám pomohli udržať sa v najlepšej psychickej aj fyzickej kondícii, zozbierali sme 9 užitočných tipov, ktoré vám pomôžu prekonať všetky výzvy, ktoré prináša doba dištančnej práce a vzdelávania.

stôl s notebookom, knihami a mobilným telefónom

Starajte sa o svoje telo...

1. Udržujte ho v pohybe

Či už ide o jogu, turistiku, bojové umenia, basketbal, futbal alebo štuchanie do mantinelov pod vodou, športovanie je neuveriteľne prospešné pre vaše telo a myseľ. Je to klišé, ale šport nielenže buduje svaly, ale aj charakter, vďaka čomu ste sebavedomejší, húževnatejší a vytrvalejší. Okrem toho vám cvičenie pomôže vypustiť paru a zahnať všetky starosti - a navyše poskytuje skvelý spôsob socializácie. Odporúčame cvičiť 3 až 4-krát týždenne, hoci svoju športovú cestu môžete začať s menšou frekvenciou. Len sa nevzdávajte.

2. Choďte na prechádzku. Každý deň.

Možno nepovažujete prechádzku po okolí za cvičenie, ale my vám povieme, že to naozaj cvičenie je. Kľúčom je ako vždy dôslednosť. Snažte sa do svojho denného programu vtesnať prechádzku v rozsahu 30 minút až 1 hodiny - verte nám, urobí to zázraky. Dokonca aj takú všednú vec, ako je nákup potravín, môžete premeniť na výzvu. Vezmite tašky plné chutných dobrôt a vyberte sa dlhšou cestou domov. Pre väčšiu motiváciu si nezabudnite stiahnuť aplikáciu na počítanie krokov, aby ste mohli sledovať svoje výsledky a pokroky.

3. Urobte si prestávku

Zanechajte digitálnu drinu na 10 minút za hodinu. Postačí akákoľvek činnosť podľa vášho výberu, ktorá vás odpúta od úlohy, ktorú máte pred sebou - najmä ak nezahŕňa pozeranie na ďalšiu obrazovku a skutočne vás prinúti vstať zo stoličky a pohnúť sa. Urobte si niekoľko jogových pozícií, dychové cvičenie, pohrajte sa so svojím domácim miláčikom, umyte riad alebo vykonajte akúkoľvek inú prácu. Pokiaľ to nie je práca, učenie sa alebo pobyt na telefóne, pravdepodobne bude mať efekt.

4. Správne nastavenie je všetko

Správne nastavenie - ergonomická kancelárska stolička, obrazovka vo výške očí - zlepšuje vaše držanie tela, čo vám následne pomáha vyhnúť sa problémom s chrbticou, bolestiam hlavy a iným problémom súvisiacim s hrbením. Precvičujte si dokonalé držanie tela: stiahnite ramená dozadu, držte chrbát opretý o stoličku a chodidlá položte rovno na zem bez toho, aby ste si prekrížili nohy alebo členky. Je to ťažšie, ako sa zdá - ak si myslíte, že to dramatizujeme, skúste to hneď teraz a uvidíte, ako dlho vydržíte.

5. Chráňte si uši

Celodenné nosenie slúchadiel alebo štupľov do uší je možno pohodlné a určite sa naň dá ľahko zvyknúť, ale pravda je, že to vôbec nie je zdravé. Zvuk, ktorý neustále ide tak blízko k vašim ušným bubienkom, môže v najhoršom prípade poškodiť váš sluch a zároveň spôsobiť závraty, bolesti uší, infekcie uší a viesť k tvorbe ušného mazu, čo je ďalšie ohnisko zdravotných problémov súvisiacich s ušami.

6. Dobre sa najedzte

Zdravá, vyvážená strava bohatá na vitamíny, bielkoviny, zeleninu a ovocie je absolútnym základom zlepšenia kvality vášho života, udržania ideálnej telesnej hmotnosti a zvýšenia vašej duševnej bystrosti. Hovorí sa, že ste to, čo jete, preto sa snažte, aby sa z vás nestalo rýchle jedlo zmiešané s hromadou sladkých pochutín. Skúmajte, experimentujte a nájdite to, čo vám najviac vyhovuje. A už sme spomínali hydratáciu? Pite. Vodu. Vodu, nie kolu.

...ako sa staráš o svoju dušu

7. Vyvážte ju

Udržať zdravú rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom je za súčasných okolností náročná úloha. Vzhľadom na to, že všetko prebieha na diaľku, už aj tak nejasné hranice medzi naším domácim životom a životom v práci/škole v podstate zmizli, čo nám strašne sťažuje skutočné vyladenie. Bez ohľadu na to existuje nespočetné množstvo spôsobov, ako vyvážiť túto vyčerpávajúcu všadeprítomnosť, pričom najzrejmejším z nich je dodržiavanie denného režimu. Vstávajte a choďte spať v rovnakom čase, robte si pravidelné prestávky (vrátane obedňajšej), trávte čas so svojimi blízkymi, cvičte. Po skončení dňa vypnite notebook, nechajte všetko za sebou a jednoducho relaxujte. Práca zvyčajne počká - život nepočká.

8. Zostaňte v kontakte

Pracovať alebo učiť sa na diaľku môže byť úplne ťažké aj pre najspoločenskejšieho človeka, aby sa nedostal do určitej izolácie - najmä ak žije sám. Nežiaducimi dôsledkami osamelosti a sociálnej izolácie by sme pravdepodobne mohli naplniť lexikón, ale dáme vám len jednu cennú radu: rozprávajte sa s viacerými ľuďmi ako súčasť vašej každodennej rutiny. Aj obyčajné "Ako je?" môže viesť k hlbokým rozhovorom. Napíšte si so spolupracovníkom alebo spolužiakom. Choďte von na kávu, obed, drink, čokoľvek. Zavolajte svojej mame. Možnosti sú nekonečné, dokonca aj s prípadnými obmedzeniami súvisiacimi s Covidom. Život sa nezastavil, len sa zmenil a vy sa musíte prispôsobiť.

9. Buďte prítomní

Praktizovanie všímavosti je nevyhnutné na zlepšenie duševného zdravia, najmä v dnešnej dobe, keď digitálne rozptýlenia neustále bombardujú naše zmysly a spôsobujú, že sme závislí od aplikácií a platforiem, ktoré nás oberajú o radosť, ktorú prináša prítomnosť v danom okamihu. A presne na tom spočíva uvedomelosť: na schopnosti byť prítomný, schopnosti sústrediť sa na to, čo máte pred sebou, oceniť to a vyťažiť z toho maximum. Odložte teda telefón, vypnite notebook, zabudnite na niekoľko hodín pozerať do obrazoviek a spočítajte si svoje požehnania. Čerešničkou na torte mindfulness je skutočnosť, že vás robí sebavedomejšími a empatickejšími, čo vám pomáha správať sa k druhým tak, ako chcete, aby sa správali k vám - schopnosť, ktorá sa hodí a zvyčajne sa oplatí vo väčšine oblastí života.

My v spoločnosti Logiscool pevne veríme, že súčasnosť a budúcnosť je digitálna. Vo svete, kde sa technológie dotýkajú každého aspektu nášho života, je veľmi dôležité, aby sa naše deti stali ich aktívnymi tvorcami, nielen pasívnymi používateľmi.

Sme tiež presvedčení, že rovnako dôležité je budovanie návykov podporujúcich fyzické a duševné zdravie ako protiváha negatívnych stránok moderného života. Naším cieľom je zabezpečiť, aby naši žiaci boli vybavení nielen zručnosťami súvisiacimi s kódovaním a digitálnou gramotnosťou, ale aj životnými zručnosťami potrebnými na to, aby sa stali zdravými, uvedomelými a fyzicky aktívnymi digitálnymi pracovníkmi.

Viac informácií o našich kurzoch, workshopoch a táboroch nájdete na našej webovej stránke: https://www.logiscool.com/sk.