Jak se v digitálním světě udržet duševně i psychicky v pohodě: našich 9 tipů

Digitalizace
Logiscool
20. čvc 2021

Trávení nadměrného množství času na notebooku už bylo součástí moderního života, a pak přišla globální pandemie. Práce na dálku a distanční vzdělávání se jakoby mrknutím oka staly běžnou záležitostí, která nebývale prodlužuje dobu strávenou u obrazovky a dále prohlubuje sedavé a osamělé aspekty moderního života. Ať už se jedná o práci nebo studium, celodenní sezení u počítače zavření doma vás nevyhnutelně vyčerpá. Abychom vám pomohli udržet se ve skvělé psychické i fyzické kondici, shromáždili jsme pro vás devět užitečných rad, které vám pomohou překonat všechny výzvy, které doba na dálku přináší.

stůl s notebookem, knihami a mobilním telefonem

Pečujte o své tělo…

1. Udržujte ho v pohybu

Ať už je to jóga, turistika, bojová umění, basketbal, fotbal nebo projížďka na kole, sportování je pro vaše tělo i mysl neuvěřitelně prospěšné. Je to klišé, ale sport nejenže posiluje svaly, ale také charakter, díky němu budete sebevědomější, houževnatější a vytrvalejší. Navíc se při něm pořádně zapotíte, což vám pomůže rozehnat stres a zahnat všechny starosti - a ještě ke všemu je to skvělý způsob, jak se socializovat. Doporučujeme cvičit 3 až 4krát týdně, i když můžete svou sportovní cestu začít i méně intenzivně. Důležité je to nevzdávat.

2. Jděte na procházku. Každý den.

Procházku po okolí možná nepovažujete za cvičení, ale i lékaři vám potvrdí, že to cvičení skutečně je. Klíč jako vždy spočívá v důslednosti. Zkuste do svého denního rozvrhu vtěsnat procházku v rozmezí 30 minut až 1 hodiny - věřte nám, že to udělá divy. Dokonce i tak všední věc, jako je nákup potravin, můžete proměnit ve výzvu. Popadněte tašky plné lahodných dobrot a vydejte se delší cestou domů. Pro větší motivaci si nezapomeňte stáhnout aplikaci na počítání kroků, abyste mohli sledovat své výsledky a pokroky.

3. Udělejte si přestávku

Na 10 minut každou hodinu opusťte digitální svět. Postačí jakákoli činnost podle vašeho výběru, která vás odvede od úkolu, který máte před sebou - zejména pokud nezahrnuje koukání na další obrazovku a skutečně vás donutí vstát ze židle a hýbat se. Udělejte si několik jógových pozic, dechové cvičení, pohrajte si s domácím mazlíčkem, umyjte nádobí nebo udělejte jakoukoli jinou práci.

4. Správné nastavení je vším

Správné nastavení - ergonomická kancelářská židle, obrazovka ve výšce očí, abychom jmenovali dvě nejdůležitější složky - zlepšuje vaše držení těla, což vám následně pomůže vyhnout se problémům se zády, bolestem hlavy a dalším problémům souvisejícím s hrbením. Procvičujte si správné držení těla: ramena stáhněte dozadu, záda mějte opřená o židli a chodidla opřete rovně o zem, aniž byste křížili nohy nebo kotníky. Je to těžší, než se zdá - pokud si myslíte, že to dramatizujeme, zkuste to hned teď a uvidíte, jak dlouho vydržíte.

5. Klidně si nasaďte "uši"

Nosit celý den sluchátka je možná pohodlné a určitě se na to dá snadno zvyknout, ale pravdou je, že to není moc zdravé. Příliš intenzivní zvuk může v nejhorším případě poškodit váš sluch a zároveň způsobit závratě, bolesti uší nebo ušní infekce.

6. Dobře jezte

Zdravá, vyvážená strava bohatá na vitamíny, bílkoviny, zeleninu a ovoce je naprostým základem pro zlepšení kvality vašeho života, udržení ideální tělesné hmotnosti a zvýšení vaší duševní bystrosti. Říká se, že jste to, co jíte, takže se snažte, aby se z vás nestalo fastfoodové jídlo smíchané s hromadou sladkých pochutin. Online zdrojů je spousta - udělejte si průzkum, experimentujte a najděte to, co vám nejlépe vyhovuje. Jo, a už jsme se zmínili o tom, že musíte zůstat hydratovaní? Tak teď už ano. Pijte. Tohle. Vodu. Vodu, ne kolu.

...stejně tako svou duši

7. Najděte rovnováhu

Udržet za současných podmínek zdravou rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem je nelehký úkol. Díky tomu, že všechno probíhá na dálku, už tak nejasné hranice mezi naším domácím životem a životem v práci/škole v podstatě zmizely, takže je pro nás strašně těžké všechno sladit. Bez ohledu na to existuje nespočet způsobů, jak tuto vyčerpávající všudypřítomnost vyvážit, přičemž tím nejzřetelnějším je dodržování denního režimu. Vstávejte a choďte spát ve stejnou dobu, dělejte pravidelné přestávky (včetně přestávky na oběd), travte čas se svými blízkými, cvičte. Po skončení dne vypněte notebook, nechte všechno za sebou a prostě relaxujte. Práce obvykle počká - život ne.

8. Zůstaňte v kontaktu

Při práci nebo studiu na dálku může být i pro toho nejspolečenštějšího člověka velmi obtížné, aby se nedostal do určité izolace - zejména pokud žije sám. Nežádoucími důsledky osamělosti a sociální izolace bychom pravděpodobně mohli naplnit lexikon, ale dáme vám jen jednu cennou radu: v rámci každodenní rutiny mluvte s co nejvíce lidmi. I pouhé "Jak je?" může pomoci. Napište si se spolupracovníkem nebo spolužákem. Zajděte na kávu, oběd, drink, cokoli. Zavolejte rodičům. Možností je nekonečně mnoho, a to i s případnými omezeními souvisejícími s covidem. Život se nezastavil, jen se změnil a vy se mu musíte přizpůsobit.

9. Žijte tady a teď

Praktikovat mindfulness je nezbytně nutné pro zlepšení duševního zdraví, zejména v dnešní době, kdy naše smysly neustále bombardují digitální rozptýlení, díky nimž jsme závislí na aplikacích a platformách, které nás připravují o radost plynoucí z přítomnosti v daném okamžiku. A právě v tom spočívá mindfulness: na schopnosti být přítomen, na schopnosti soustředit se na to, co je před vámi, ocenit to a vytěžit z toho maximum. Odložte tedy telefon, vypněte notebook, zapomeňte na pár hodin na zírání do obrazovek a žijte. Třešničkou na dortu mindfulness je skutečnost, že díky tomu budete sebevědomější a empatičtější, což vám pomůže chovat se k ostatním tak, jak chcete, aby se chovali k vám - což je schopnost, která se hodí a obvykle se vyplatí ve většině oblastí života.

My v Logiscool pevně věříme, že současnost a budoucnost je digitální. Ve světě, kde se technologie dotýkají všech aspektů našeho života, je zásadní, aby se naše děti staly jejich aktivními tvůrci, a ne jen pasivními uživateli.

Jsme také přesvědčeni, že stejně zásadní je budování návyků přispívajících k fyzickému a duševnímu zdraví, které vyváží stinné stránky moderního života. Naším cílem je zajistit, aby naši žáci byli vybaveni nejen dovednostmi souvisejícími s programováním a digitální gramotností, ale také životními dovednostmi potřebnými k tomu, aby se stali zdravými, ohleduplnými a fyzicky aktivními lidmi.

Více informací o našich kurzech, workshopech a prázdninových táborech najdete na našich webových stránkách: https://www.logiscool.com/cz.