Jak zajistit, že jsou děti na internetu v bezpečí

Programování a technologie
28. úno 2021

Děti tráví na internetu hodiny. Sociální sítě a další aplikace používají jako hlavní komunikační kanály. Z osobního setkávání ve fyzickém světě se přesunuly do mnohem větší arény digitálního světa. Jsou však na to opravdu připraveny? Rozumí veškerým možným rizikům a nástrahám? Vědí, jak bezpečně používat tyto platformy a vypořádat se s hrozbami online prostředí?

Každoročně připadá na 9. února Den bezpečnějšího internetu. Cílem této pravidelné akce je zvýšit povědomí o problémech online světa a o tom, jak můžeme udělat z internetu bezpečnější místo pro naše děti. Co tedy můžeme udělat, abychom pomohli vzdělávat naše děti v oblasti bezpečnosti internetu a chránit je před jeho nástrahami?

Nejdůležitější je, aby hrozbám rozuměli rodiče a ti, kteří děti vzdělávají. Druhou důležitou podmínkou je, aby uměli o nebezpečí mluvit s dětmi způsobem, který je přiměřený jejich věku. Online nebezpečí zahrnuje kyberšikanu, obtěžování, narušení soukromí a sexting. V tomto blogovém článku se zaměříme na kyberšikanu, ale přístup k řešení všech ostatních hrozeb je velmi podobný.

dva bratři leží na podlaze a dívají se na tablet

Kyberšikana: Je šikana, ke které dochází online prostřednictvím sociálních sítí, na herních platformách nebo v komunikačních platformách. Internet a sociální sítě změnily způsob, jakým se děti seznamují. Být obětí kyberšikany může být pro dítě neuvěřitelně stresující, a to dokonce ve větší míře, než by tomu bylo ve skutečném světě. Nejlepším způsobem, jak řešit tyto druhy problémů, je naučit děti, jak tomu zabránit, jak reagovat, pokud se jim to stane, a jak se samy nedostat do role toho, kdo šikanuje.

 • Udělejte si čas, posaďte se se svými dětmi k počítači a naučte je vhodnému chování na internetu. Děti kopírují chování od svých rodičů, zejména ty mladší, a pokud uvidí, jak se chováte vy, vydají se podobnou cestou.
 • Naučte své děti, že někdy je důležité nereagovat a nezapojovat se. Stačí, když vše řeknou dospělému. Je důležité, aby děti respektovaly sebe i ostatní tím, že se do nevhodného chování na internetu nezapojují. Mluvte s nimi tak, aby měly důvěru se vám v případě problémů svěřit.
 • K počítači dítěte byste měli mít přístup, abyste mohli kontrolovat, co dítě na počítači dělá a sdílí. Zejména u mladších dětí by počítač měl být volně přístupný rodičům.
 • Sledujte, kolik času dětí tráví na chytrých telefonech, tabletech a počítači. Dětem můžete stanovit maximální čas, který mohou denně strávit na internetu.
 • Přidejte dětem jejich oblíbené weby do záložek, aby se na ně dostaly přímo a zbytečně se nerozptylovaly jejich vyhledáváním.
 • Naučte děti přemýšlet o informacích, které sdílejí online. Zeptejte se jich, kým chtějí být online. Promluvte si s nimi o tom, jak jejich komentáře, fotografie, videa a další sdílená data vytvářejí obraz o tom, jak je vidí ostatní.
 • Poučte své děti o riziku sdílení příliš velkého množství informací online. Naučte je, aby nesdílely osobní údaje (adresu, fotky z bytu,...). Nastavte si pravidla týkající se toho, co chcete či nechcete, aby na síti sdílely.
 • Vysvětleme jim, proč je rizikové chatovat a psát si s lidmi, které neznají.

Kromě toho, že své děti poučíte o rizicích a preventivních opatřeních, je také důležité, abyste byli schopni rozpoznat známky toho, že jsou vaše děti obětí online šikany, abyste mohli co nejdříve zakročit. Zde je několik klíčových znaků, na které je třeba dávat pozor:

 • Vypadají ve stresu, když jim přijde e-mail, zpráva nebo jiné upozornění na mobil nebo na počítač.
 • Straní se přátel, kamarádů a rodiny.
 • Zničehonic přestanou mobil nebo počítač úplně používat.
 • Snaží se vyhýbat škole nebo jiným společenským událostem.
 • Ztratí chuť k jídlu, nebo mají problémy se spánkem.
 • Zhoršuje se jejich školní prospěch.

Existují rodičovské zámky, aplikace a sledovací softwary, které můžete využít a zavést preventivně. Ale nejúčinnější způsob, jak zajistit, aby vaše děti byly dlouhodobě v bezpečí, je mluvit s nimi otevřeně o riziku online světa a prevenci možných problémů. Hlavní je dětem zdůraznit, že k vám vždy mohou s důvěrou přijít, pokud se cokoli pokazí.

Logiscool se každoročně účastní Dne bezpečnějšího internetu a poskytuje školám bezplatné interaktivní prezentace na tato témata. Pokud máte o tuto službu zájem, přejděte na https://www.logiscool.com/cz, vyhledejte nejbližší Logiscool ve svém okolí a požádejte o prezentaci.