Bezpečnost na internetu a děti: jak se vyhnout nebezpečím v online prostoru

Programování a technologie
Logiscool
28. úno 2021

Děti každý den tráví na internetu celé hodiny. Sociální sítě a další aplikace používají jako hlavní komunikační kanály. Z osobního setkávání ve fyzickém světě se přesunuly do mnohem větší arény digitálního světa. Jsou však na to opravdu připraveny? Mluvili jste s dětmi o bezpečnosti na internetu? Rozumí veškerým možným rizikům stejně jako potřebě okamžitého uspokojení? Vědí, jak bezpečně používat tyto platformy a vypořádat se s hrozbami online prostředí?

Den bezpečnějšího internetu, který každoročně připadá na 9. února, vrhá světlo na všechna tato témata, bezpečnost na internetu a další. Cílem této pravidelné akce je zvýšit povědomí o problémech online světa a o tom, jak můžeme udělat z internetu bezpečnější místo pro naše děti. Co tedy můžeme udělat, abychom pomohli vzdělávat naše děti v oblasti bezpečnosti na internetu a ochránili je před jeho nástrahami?

Nejdůležitější je, aby bezpečnosti na internetu a jeho hrozbám rozuměli rodiče a ti, kteří děti vzdělávají. Druhou důležitou podmínkou je, aby uměli o nebezpečí mluvit s dětmi způsobem, který je přiměřený jejich věku. Online nebezpečí zahrnuje kyberšikanu, obtěžování, narušení soukromí a sexting. V tomto blogovém článku se zaměříme na kyberšikanu, ale přístup k řešení všech ostatních hrozeb je velmi podobný.

Děti začínají používat digitální zařízení ve stále nižším věku.

Kyberšikana - nedostatek bezpečnosti na internetu:

Kyberšikana je šikana, ke které dochází online prostřednictvím sociálních sítí, na herních nebo komunikačních platformách. Internet a sociální sítě změnily způsob, jakým se děti seznamují. Být obětí kyberšikany může být pro dítě neuvěřitelně stresující, a to dokonce ve větší míře, než by tomu bylo ve skutečném světě. Nejlepším způsobem, jak řešit tyto druhy problémů, je naučit děti základy bezpečnosti na internetu: jak takovým situacím předcházet, jak reagovat, pokud se jim již stanou, a jak se samy nedostat do role toho, kdo šikanuje.

Důležité tipy pro bezpečnost na internetu:

 • Udělejte si čas, posaďte se se svými dětmi k počítači a naučte je vhodnému chování na internetu. Děti kopírují chování od svých rodičů, zejména ty mladší, a pokud uvidí, jak se chováte vy, vydají se podobnou cestou.
 • Naučte své děti, že je důležité na výhrůžky nereagovat a nezapojovat se do nich. Stačí, když vše řeknou dospělému. Je důležité, aby děti respektovaly sebe i ostatní tím, že se do nevhodného chování na internetu nezapojují. Mluvte s nimi tak, aby měly důvěru se vám svěřit v případě problémů, které ohrožují je a jejich bezpečnost na internetu.
 • Počítač mějte ve společné části domácnosti, kde můžete sledovat, co dítě na počítači dělá a sdílí.
 • Sledujte, kolik času dětí tráví na chytrých telefonech, tabletech a počítači. Dětem můžete stanovit maximální čas, který mohou na těchto zařízeních denně strávit.
 • Snadným způsobem, jak udržet bezpečnost na internetu, je přidat dětem jejich oblíbené weby do záložek, aby se na ně dostaly přímo a zbytečně se nerozptylovaly jejich vyhledáváním.
 • Naučte děti přemýšlet o informacích, které sdílejí online. Zeptejte se jich, kým chtějí být online. Promluvte si s nimi o tom, jak jejich komentáře, fotografie, videa a další sdílená data vytvářejí obraz o tom, jak je vidí ostatní.
 • Poučte své děti o riziku sdílení příliš velkého množství informací online. Naučte je, aby nesdílely osobní údaje jako třeba poštovní adresu. Nastavte si pravidla týkající se toho, co chcete či nechcete, aby na síti sdílely.
 • Vysvětleme jim, proč je rizikové chatovat a psát si s lidmi, které neznají.

Kromě toho, že své děti poučíte o bezpečnosti na internetu a rizicích spojených s online prostorem, je také důležité mít schopnost rozpoznat známky toho, že jsou vaše děti obětí online šikany, abyste mohli co nejdříve zakročit. Zde je několik klíčových znaků, na které je třeba dávat pozor:

 • Vypadají ve stresu, když jim přijde e-mail, zpráva nebo jiné upozornění na mobil nebo na počítač.
 • Straní se přátel, kamarádů a rodiny.
 • Zničehonic přestanou mobil nebo počítač úplně používat.
 • Snaží se vyhýbat škole nebo jiným společenským událostem.
 • Ztratí chuť k jídlu, nebo mají problémy se spánkem.
 • Zhoršuje se jejich školní prospěch.

Existuje množství rodičovských zámků, aplikací a sledovacích softwarů, které můžete využít a zavést preventivně. Ale nejúčinnější způsob, jak zajistit, aby vaše děti byly dlouhodobě v bezpečí, je mluvit s nimi otevřeně o rizicích online světa a prevenci možných problémů. Hlavní je dětem zdůraznit, že k vám vždy mohou s důvěrou přijít, pokud se cokoli pokazí.

Logiscool se každoročně účastní Dne bezpečnějšího internetu a poskytuje školám bezplatné interaktivní prezentace na témata bezpečnosti na internetu. Pokud máte o tuto službu zájem, přejděte na https://www.logiscool.com/cz, vyhledejte nejbližší Logiscool ve svém okolí a požádejte o prezentaci.

Příměstské tábory 2023

Podívejte se na naši nabídku zábavných a vzdělávacích táborů a přihlaste své dítě ještě dnes!