Kako će kodiranje osposobiti Vašu djecu za budući uspjeh
Svijet je sve više osnažen i zavisan od tehnologije nego ikada, i - kako se razvijaju programski jezici - samo će se kretati više u tom pravcu u budućnosti.
Djeca odrastaju s digitalnim uređajima u rukama i znaju kako ih koristiti prije nego što nauče čitati ili pisati. Njihov budući uspjeh u velikoj mjeri zavisi od toga koliko će dobro moći koristiti digitalne resurse. Ali da li će biti pasivni korisnici digitalnog okruženja ili aktivni kreatori istog? Ključ je u tome da ih naučimo kako da koriste kodiranje rano u životu i pripremimo ih za svijet koji ih čeka.
Potražnja za IT stručnjacima neprestano raste širom svijeta, ali učenje programiranja priprema djecu za mnogo više od karijere u računarskim naukama. Programiranje uči djecu da razmišljaju. Oprema ih akademskim i soft skills koje će im biti potrebne u svim oblastima života, bez obzira na profesiju koju izaberu:
Algoritamsko razmišljanje
Algoritamsko razmišljanje je vještina rješavanja problema koja nije korisna samo pri učenju jezika kodiranja, već može biti od pomoći djeci kada im trebati kreativna rješenja za probleme iz stvarnog života.
Rješavanje problema i tolerancija neuspjeha
Kad djeca uče kodirati, činit će mnogo grešaka. Uskoro će naučiti te greške vidjeti kao prilike da postanu bolji, a ne kao neuspjehe.
Jezici kodiranja za samopouzdanje i motivaciju
Dok uče programske jezike, djeca postaju znatno samouvjerenija i motiviranija činjenicom da znaju rješavati složene probleme.
Matematičko i kompleksno razmišljanje
Tokom kodiranja često koristimo pomoć matematike. Međutim, to ne znači da programski jezici odgovaraju samo onima koji su matematički genijalci. Programski jezici pomažu u razumijevanju apstraktnih matematičkih koncepata, kroz stvarne i grafičke vizualne primjere. Tokom kodiranja, kontinuirana primjena i vježbanje matematičkog znanja stečenog u školi također može pozitivno utjecati na školski uspjeh djece.
Ustrajnost i koncentracija
Proces učenja kodiranja zahtijeva stalnu koncentraciju i pažnju. Dok djeca uče stvarati složenije kodove i provode više vremena u pronalaženju i rješavanju složenih problema, mogu razviti svoju ustrajnost i vještine koncentracije.
Preciznost
Kada koriste programske jezike, djeca moraju davati precizne naredbe računalu, pravilnim redoslijedom. U pisanim programskim jezicima, jedan zarez koji nedostaje ili pogrešno napisana naredba može dovesti do toga da računar ne razumije šta želimo od njega i naš program neće raditi.
Kreativnost
Rad s programskim jezicima u osnovi je kreativna aktivnost, budući da se isti problem može riješiti na mnogo različitih načina. Uvijek postoje bolja rješenja, zato se djecu tokom procesa učenja potiče da isprobavaju nova rješenja i pronalaze nove načine, što oslobađa njihovu unutarnju kreativnost.
Analitičko razmišljanje
U većini slučajeva, što je veći zadatak, lakše ga je odgađati i izbjegavati to sveukupno. Djeca također mogu naučiti kako složene probleme trebaju rastaviti na manje, lakše rješive podzadatke.
Planiranje i implementacija
Programer ne „radi“ samo kad god sjedi ispred računara i piše kodove. Za rješavanje sve složenijih problema, istraživanje i planiranje mogućih odgovora je dio procesa, a sve te mogućnosti mogu se implementirati i testirati dok se ne pronađe ispravno rješenje.

Uključite i vašu djecu
Kako se krećemo ka svijetu koji se oslanja na tehnologiju, kodiranje i ostale vještine koje dolaze sa njim postaće od suštinskog značaja za uspjeh djece. U Logiscool-u produčavamo kodiranje na zabavan način, koji stavlja djecu u sjedište kreatora kako bi im dali konkurentsku prednost u njihovim životima. Pogledajte naš izbor kurseva da biste svoje dijete uveli u uzbudljivi svijet kodiranja: >https://www.logiscool.com/ba/courses