2024 Nobelove nagrade: Pioniri moderne veštačke inteligencije

11. okt. 2024.

Velike vesti u nauci: Nobelove nagrade za hemiju i fiziku za 2024. godinu prepoznale su moć veštačke inteligencije, sa Davidom Bejkerom, Demisom Hasabisom i Džonom Džamperom nagrađenim za korišćenje veštačke inteligencije u predviđanju i dizajniranju proteina, dok su Džon Hopfild i Džefri Hinton počastvovani za svoj temeljni rad sa neuronskim mrežama. Ovi proboji obećavaju brži razvoj lekova i dublje razumevanje uloge veštačke inteligencije u tehnologiji. U Logiscool-u smo inspirisani ovim dostignućima i posvećeni smo podučavanju sledećih generacija o uzbudljivom svetu nauke i veštačke inteligencije.

Želite da vaše dete istraži ovaj svet? Pogledajte naše kurseve danas!

Prema globalnoj studiji, pasivno dugo vreme pred ekranom povezano je sa nižim opštim blagostanjem kod mlađe dece

Nova globalna studija koja obuhvata preko 80.000 izveštaja roditelja pokazuje da pasivno provođenje velikog broja sati pred ekranom kod dece uzrasta 4-6 godina povezano je sa nižim nivoom opšteg blagostanja. Studija, objavljena u aprilu 2025. godine, otkrila je da duže vreme provedeno pred ekranomje u korelaciji sa problemima u psihosocijalnom blagostanju, socijalnom funkcionisanju, odnosima roditelj-dete i bihejvioralnom funkcionisanju. Međutim, istraživači naglašavaju da vrsta i kontekst digitalnog sadržaja takođe igraju značajnu ulogu u ovim ishodima. Oni sugerišu da roditelji mogu ublažiti negativne efekte umerenim korišćenjem ekrana, biranjem visokokvalitetnog edukativnog sadržaja i zajedničkim učestvovanjem u tehnološkim aktivnostima sa svojom decom. (Medical Xpress)

Deca sanjaju o poslovima u digitalnom svetu – ali mnogi roditelji to ne razumeju

Nedavno sprovedeno istraživanje pokazuje da se 57% roditelja oseća udaljeno od savremenih karijernih težnji svoje dece, kao što su zanimanja kreatora sadržaja ili e-sport profesionalaca. Polovina anketirane dece navodi da njihovi roditelji ne shvataju ozbiljno ove ambicije. Zanimljivo je da 84% roditelja priznaje da je upotreba tehnologije pomogla njihovoj deci da postanu kreativnija, empatičnija i društveno veštija. Prema studiji, pet najpoželjnijih zanimanja među mladima od 11 do 17 godina su dizajner ili tester video igara, softverski programer, nastavnik ili tutor, kreator sadržaja ili strimer i grafički dizajner—što ukazuje na snažno interesovanje za digitalnu kreativnost i praktično učenje. (The Sun)